Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 23 grudnia 2024 14:14
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Zapukają do drzwi i zapytają o osobiste informacje. Musisz odpowiedzieć

Znoszenie obostrzeń trwa, a swoje drzwi otwierają szeroko również urzędy. Główny Urząd Statystyczny nie czeka i od dziś sam będzie pukał do drzwi Polaków. Czy jego wysłannicy pojawią się również w twoim domu?

Autor: iStock

NSP w czasie pandemii

Co 10 lat w Polsce dokonywany jest Narodowy Spis Powszechny, którego zadaniem jest zebranie o Polakach jak najszerszego wywiadu nt. funkcjonowania gospodarstw domowych, poglądów politycznych i wyznaniowych czy statusu materialnego. Obywatele mają obowiązek odpowiedzieć na szczegółowe pytania m.in. o stan zdrowia, zarobki i warunki mieszkaniowe. Narodowy Spis Powszechny odbywa się właśnie w tym roku. Z uwagi na pandemię, jego forma przybrała nieco innych kształt niż w poprzednich latach, kiedy rachmistrzowie osobiście stawiali się pod każdym adresem. Od 1 kwietnia mogliśmy spisywać się za pomocą infolinii, rozmowy telefonicznej i ankiety internetowej do samodzielnego wypełnienia.

Zapukają do drzwi

Od 23 czerwca rachmistrzowie ruszą do polskich domów, w których nie odnotowano spełnienia obowiązku wynikającego z ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. Zgodnie z jej treścią, nie mamy prawa odmówić odpowiedzi na pytania zadawane przez przedstawiciela GUS, pod groźbą nałożenia grzywny w wysokości do 5 tys. zł. Urząd zapewnia, że rachmistrzowie będą odwiedzać Polaków, zachowując przy tym wszystkie standardy sanitarne, w tym zakrycie nosa i ust oraz zachowanie dystansu społecznego. Dla osób objętych izolacją przewidziano możliwość spisu telefonicznego, pod warunkiem udostępnienia numeru.

Jak sprawdzić, czy do domu nie przyszedł oszust?

Współcześnie społeczeństwo boryka się z wieloma próbami oszustw i wyłudzania danych, dlatego GUS daje możliwość zweryfikowania, czy mamy do czynienia z prawdziwym rachmistrzem. Przed przystąpieniem do wywiadu możemy zadzwonić na infolinię pod nr 22 279 99 99, wybierając 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań,  a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza. Istnieje możliwość dokonania weryfikacji również drogą elektroniczną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/formularz/.

Każdy rachmistrz musi posiadać przy sobie identyfikator, w którym zawarte będą dane niezbędne do jego uwiarygodnienia:

1) imię i nazwisko wraz ze zdjęciem,
2) numer identyfikatora oraz hologram,
3) nazwę i logo wojewódzkiego biura spisowego,
4) podpis osoby upoważnionej do wystawienia identyfikatora,
5) okres, na jaki identyfikator został wystawiony.

Narodowy Spis Powszechny potrwa do 30 września.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Xyh 23.06.2021 17:56
Muszę to ja tylko umrzeć. Dla urzędasów nie ma mnie w domu.

Obywatel 23.06.2021 16:50
Spis powszechny trwa do 30września

Frank 23.06.2021 12:59
Nie dajcie sie o motać nie wolno odmówić tylko niech zapiszą, że nie chcecie, a to juz inna para kaloszy, jest to przeciwko konstytucji nie mówiąc tego, ze polskie prawo to kaleka i Bruksela grzmi ale Jarek z chorym Zbyszkiem nie reagują a kary zaplacimy my.

Jesteś korki 23.06.2021 12:45
Nie ma podstawy prawnej w Rzeczpospolitej Polskiej zmuszającej do poddania się spisowi powszechnemu. Spis jest dobrowolny, i zawsze taki był. Nie piszczcie bzdur, zapoznajcie się z prawem i później publikujcie artykuł.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
bal Mickiewicz
Sylwester
turniej
gry
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama