Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 23 stycznia 2025 01:03
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Klasztor Dusz zostanie odrestaurowany?

Radni Rady Miejskiej Nowogrodźca zdecydowali o przekazaniu na rzecz Fundacji "Twoje Dziedzictwo" dawnego klasztoru Magdalenek, funkcjonującego w Nowogrodźcu w latach 1217-1810. Czy obiekt odzyska dawny blask?
Klasztor Dusz zostanie odrestaurowany?

Autor: Dariusz Gołębiewski

Zabudowania klasztoru pozostają opuszczone od 1945 roku. Od tego momentu stopniowo popadają w ruinę. Właścicielem zabytkowego kompleksu są władze Nowogrodźca. Ci zdają sobie sprawę, że remont obiektu wymaga nakładów finansowych, które przekraczają możliwości gminy.

- Cieszę się, że Rada Miejska zagłosowała "za" przekazaniem klasztoru Fundacji "Twoje Dziedzictwo". Formalne przekazanie klasztoru nastąpi na przełomie stycznia i lutego tego roku. Wiemy, że fundacja planuje szeroko zakrojony remont tego zabytkowego kompleksu, który ma szansę stać się ważną atrakcją turystyczną naszej gminy - powiedział dla bolec.info burmistrz Nowogrodźca, Robert Relich.

Fundacja "Twoje Dziedzictwo" nazwała zabytkowy obiekt Klasztorem Dusz. Prowadzona jest zbiórka funduszy na pierwsze prace remontowe.

- W regionie bolesławieckim działamy już od pewnego czasu, remontując dawny kościół ewangelicki w Żeliszowie. Nawiązaliśmy kontakt z burmistrzem Nowogrodźca oraz z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków i tak od słowa do słowa doszło do tego, że będziemy przejmować znajdujący się tam opuszczony klasztor. Gdy tylko formalnie go przejmiemy, rozpoczniemy najpilniejsze prace budowlane. Koszt odbudowy całego klasztoru wyniesie kilkadziesiąt milionów złotych, ale chcemy stopniowo - za pomocą pozyskiwanych dotacji, współpracy z innymi podmiotami oraz zbiórek pieniędzy - przywrócić życie temu miejscu - podkreślają przedstawiciele fundacji, którzy chcieliby aby już w trakcie prac budowlanych były organizowane pierwsze inicjatywy kulturalne, zwłaszcza na dziedzińcu wewnętrznym klasztoru.

- Warunkiem jest zapewnienie bezpieczeństwa przebywającym tam ludziom oraz wyznaczenie dla nich bezpiecznych stref. Zależy nam na tym aby funkcjonowanie klasztoru odbywało się we współpracy z lokalną społecznością, która powinna mieć wpływ na to, co będzie się tam działo - podkreśla fundacja.

Klasztor Sióstr Magdalenek w Nowogrodźcu powstał jako pierwsza siedziba tego zakonu w Polsce, co miało miejsce prawdopodobnie w 1217 roku. Został ulokowany w miejscu dawnego zameczku myśliwskiego księcia Henryka Brodatego, a jego fundatorką miała być księżna Jadwiga (późniejsza święta), znana z licznych fundacji na rzecz śląskiego Kościoła. Klasztor zajmuje bardzo istotne miejsce w historii Nowogrodźca, który mógł powstać najpewniej właśnie dzięki jego powstaniu. Pod koniec XV wieku urzędujące tam Magdalenki stały się właścicielkami całego miasta, co zmieniło się dopiero w 1810 roku. Jego zabudowania uchroniły mieszkające tam zakonnice i nieliczną grupę mieszczan przed wielką epidemią z 1527 roku, podczas której zmarli wszyscy pozostali mieszkańcy Nowogrodźca. Do konwentu należał także sąsiedni kościół pw. św. Piotra i Pawła, do dziś służący nowogrodzieckim katolikom. W 1810 roku gdy król pruski Fryderyk Wilhelm III poszukiwał funduszy na przyszłą wojnę z Napoleonem, postanowił przy okazji uderzyć w Kościół Katolicki, więc zarządził kasatę niemal wszystkich śląskich klasztorów. Uzyskany dzięki temu dochód miał zasilić jego kasę wojskową. Dla nowogrodzieckich Magdalenek oznaczało to utratę klasztoru (poważnie przebudowanego w XVIII wieku) i całego majątku, włącznie z miastem. Opuszczone zabudowania w 1813 roku zostały zamienione w rosyjski lazaret, działający podczas walk z wojskami francuskimi. Gdy nastał pokój, wprowadziły się tam liczne lokalne instytucje, w tym ewangelickie seminarium. Zabudowania klasztorne zostały uszkodzone podczas walk o Nowogrodziec w 1945 roku, a przez kilka kolejnych lat budziły postrach wśród osadników, gdyż Sowieci mieli się tam dopuszczać licznych gwałtów. Dawny klasztor stopniowo popadał w ruinę, co nie zmieniło się aż do dziś.

Zbiórka organizowana przez fundację jest dostępna w tym miejscu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Kwisa 07.01.2022 22:19
A kto stoi za kupcem bo czuję smród Obajtka wymieszany z Morawieckim

Primo 07.01.2022 14:09
Do radnych Nowogrodźca! Sprzedajcie to panu premierowi, on ma wielki sentyment do handlowania, szczególnie mieniem pokościelnym. To znaczy ścisłe nie jemu, bo ona ma rozdzielność ze swoją żoną.

avanti 06.01.2022 01:49
Mam cicha nadzieje, ze fundacja "Twoje Dziedzictwo" zabezpieczyla sie na przyszlosc, a po odbudowie nie zglosza sie pasibrzuchy domagajace sie zwrotu tzw. "mienia koscielnego".

Xxx 05.01.2022 22:53
To wał!

Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
WOSP bieg
WOŚP MOSiR
WOŚP Olszyna
WOŚP Lubań
WOŚP Gmina Lubań
wosp
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama