Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 22 listopada 2024 11:39
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Konferencja dolnośląskiej opozycji i apel Marszałka

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że zbliżają się wybory. Dolnośląscy samorządowcy zwierają szeregi. Stowarzyszenie Dolny Śląsk Wspólna Sprawa, zrzeszające około 50 burmistrzów i prezydentów miast, stanęło w kontrze do Marszałka Województwa i jego Bezpartyjnych Samorządowców rozpoczynając tym samym wyborcze igrzyska.
Konferencja dolnośląskiej opozycji i apel Marszałka
Cezary Przybylski

Autor: Biuro prasowe UMWD

W ubiegły weekend stowarzyszenie Dolny Śląsk Wspólna Sprawa zorganizowało konferencję, w trakcie której skrytykowano budżet Dolnego Śląska na lata 2021-2027, którym chwali się Cezary Przybylski z Bezpartyjnych Samorządowców, jednocześnie Marszałek Województwa Dolnośląskiego. W odpowiedzi Marszałek wystosował apel, w którym mówi o kłamstwie i manipulacji oraz odpowiada na stawiane zarzuty.

Zaproponowany przez marszałka podział środków europejskich nie uwzględnia realnych potrzeb regionu i bardzo dobrych doświadczeń trzech działających dotychczas ZIT-ów – jeleniogórskiego, wałbrzyskiego i wrocławskiego.  Reprezentujemy wszystkie 7 Instrumentów Terytorialnych z Dolnego Śląska i razem sprzeciwiamy się temu podziałowi. Wspiera nas w tym Komisja Europejska, której przedstawiciele 14 stycznia jasno zakomunikowali Marszałkowi - zaproponowany przez niego podział funduszy europejskich jest nieakceptowalny. - mówił Roman Szełemej, Prezydent Wałbrzycha.

Przykładem, że marszałek nie chce uczciwie dzielić pieniędzy europejskich była próba budowy za środki z UE nowej siedziby Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Na rogatkach Wrocławia - za ponad 200 milionów złotych. To kpina – by tego typu inwestycja miałaby być sfinansowana ze środków Unii Europejskiej. Tylko dzięki konsekwentnej postawie samorządowców udało się ten projekt zatrzymać. - mówił Szymon Chojnowski zastępca prezydent Świdnicy.

Marszałek, który działa w koalicji z PiS-em, nie potrafił wywalczyć w rozmowach z rządem większych pieniędzy z RPO dla swojego regionu. Początkowo Dolny Śląsk na nową perspektywę miał mieć przyznane zaledwie 870 mln euro z UE (trzeci od końca z najniższą dotacją w Polsce - 60% mniej pieniędzy unijnych niż w poprzedniej perspektywie 2014-2020. Dopiero po interwencji samorządowców ze stowarzyszenia Dolny Śląsk Wspólna Sprawa podniesiono budżet unijny dla regionu do ponad 2,2 mld euro (ponad 10 mld złotych) – mówił Janusz Łyczko, zastępca prezydenta Jeleniej Góry.

Mariola Szczęsna, burmistrz Lwówka Śląskiego podkreśla, że pieniądze powinny szczególnie trafić na południe regionu, a strategiczne decyzje o przeznaczeniu środków europejskich powinny podejmować lokalne samorządy, a nie Urząd Marszałkowski.

Nie godzimy się na to, aby ktoś odgórnie decydował o tym co my, w naszych miejscowościach, mamy budować i które inwestycje są ważne dla naszych mieszkańców.

Rafał Gronicz, burmistrz Zgorzelca dodał, że próba tworzenia dużego budżetu w Urzędzie Marszałkowskim kosztem małych miejscowości to zwykła niesprawiedliwość.

My też chcemy się rozwijać, my także chcemy modernizować nasze miejscowości, nasi mieszkańcy także chcą korzystać z europejskich funduszy.

Cezary Przybylski we wtorek 25 stycznia wystosował apel, w którym zarzucił swoim politycznym oponentom oszczędne operowanie prawdą a nawet kłamstwa i manipulacje.

Apel Marszałka Województwa Dolnośląskiego w sprawie kłamstw powielanych przez przedstawicieli Stowarzyszenia „Dolny Śląsk Wspólna Sprawa”

Kolejny już raz zdumiewa mnie postawa działaczy Stowarzyszenia „Dolny Śląsk Wspólna Sprawa”, którzy swój pomysł na zaistnienie w świadomości opinii publicznej opierają na manipulowaniu rzeczywistością oraz bezwzględnej i bezsensownej krytyce pracy Zarządu Województwa Dolnośląskiego. Tym razem za cel politycznego ataku obrano wynegocjowany przez Zarząd Województwa budżet unijny dla Dolnego Śląska.

Przedstawiciele „Dolny Śląsk Wspólna Sprawa” bardzo oszczędnie gospodarują prawdą. Z Waszej ostatniej konferencji prasowej, którą zorganizowaliście przed Urzędem Marszałkowskim, dowiedziałem się, że to Stowarzyszeniu nasz region zawdzięcza wysokość nowego budżetu unijnego. Jeśli oczekujecie, abym Państwu za to podziękował musiałbym zapomnieć o negocjacjach, które prowadziłem razem z wicemarszałkami Grzegorzem Macko i Tymoteuszem Myrdą ze stroną rządową i niestety nie widziałem przy stole negocjacyjnym nikogo z Waszego Stowarzyszenia. A fakty są następujące.

Prace nad nowym budżetem unijnym rozpoczynaliśmy już przed kilkoma laty, ale kluczowy był ubiegły rok, kiedy razem z Zarządem Województwa Dolnośląskiego prowadziłem intensywne negocjacje, aby Dolny Śląsk otrzymał jak najwięcej pieniędzy. Początkowo przyznaną naszemu regionowi kwotę – wynikającą z algorytmu – 870 mln euro, dzięki konsekwentnym negocjacjom, udało nam się podwoić! W rezultacie Dolny Śląsk zyskał 1,67 miliarda euro oraz dodatkowe 556 mln euro w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, czyli ponad 10 miliardów euro. Jest to ogromny sukces Zarządu Województwa Dolnośląskiego, na którym zyskają samorządy lokalne.

Dolny Śląsk to jeden z najdynamiczniej rozwijających się regionów w całej Unii Europejskiej. Nowy budżet unijny to impuls dla zrównoważonego rozwoju całego regionu, który jest określany w skali europejskiej jako „przejściowy”. To oznacza, że doskonale się rozwijamy, ale nadal potrzebujemy unijnego wsparcia, aby utrzymać dynamikę wzrostu gospodarczego.

Kolejną nieprawdą, którą tak chętnie rozpowszechniacie, jest informacja, że ponad 60% regionalnego budżetu unijnego pozostanie w dyspozycji samorządu województwa. Fakty są jednak inne - to około 40%, przy czym zapominają Państwo, że będą to środki ściśle przeznaczone na dedykowane Dolnoślązakom inwestycje w całym regionie: drogowe, kolejowe, poprawiające jakość ochrony zdrowia, wspierające przedsiębiorców i regionalną gospodarkę. Kłamstwo, którym się posługujecie ma krótkie nogi.

Kolejny raz w swoich wypowiedziach uderzacie także w projekt budowy Cyklostrady Dolnośląskiej. Otóż, budowa sieci tras rowerowych o łącznej długości ponad 2 tysięcy kilometrów była przez Zarząd Województwa szeroko konsultowana z samorządowcami
w całym regionie i projekt ten spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem.

Dziwi także Państwa negatywne podejście do planów budowy nowego budynku administracyjnego UMWD, tym bardziej, że jeszcze w tym miesiącu jeden z Waszych czołowych działaczy – Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej brał udział w otwarciu nowej siedziby Urzędu Miejskiego w Głuszycy dofinansowanej ze środków unijnych.

Niezrozumiałe są również Wasze zarzuty dotyczące braku dyskusji i konsultacji w sprawie podziału funduszy europejskich. Kolejny raz powtórzę - jestem zawsze otwarty na dialog i współpracę, których niestety Państwo najczęściej nie szukacie. Dlatego tym bardziej doceniam takie spotkania, jak to dzisiejsze zorganizowane przez Zarząd Województwa, podczas którego merytorycznie udało nam się w szerokim gronie podyskutować o funduszach europejskich. O kształcie nowego budżetu unijnego od początku, jako
Zarząd Województwa, rozmawialiśmy z samorządowcami z całego regionu.

W stanowisku negocjacyjnym samorządu województwa, skierowanym do strony rządowej, uwzględniliśmy postulaty i potrzeby wyrażane przez przedstawicieli dolnośląskich samorządów. Ponadto trwają obecnie szerokie konsultacje społeczne Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska 2021-2027, które potrwają do końca lutego br.

Szanowni Państwo, samorząd przez lata był miejscem dialogu i ścierania się różnych poglądów, ale w kulturalny i merytoryczny sposób. Dezinformacja i kłamstwa oraz celowe wprowadzanie Dolnoślązaków w błąd stały się Waszą metodą działania.
Apeluję do liderów Stowarzyszenia „Dolny Śląsk Wspólna Sprawa” - Pana Romana Szełemeja, Pana Jacka Sutryka i Pana Jerzego Łużniaka, abyście swoją aktywność, którą poświęcacie atakom na samorząd województwa, skierowali na stworzenie programu,
z którego wynikać będzie coś konstruktywnego dla naszego regionu.

Cezary Przybylski

Marszałek Województwa Dolnośląskiego


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Lubaniak M 27.01.2022 19:38
Marszałek Przybylski zawsze (od samego początku) był sługą PISu. Ta osoba na stanowisku marszałka to porażka. Dworczyk kupił wszystkich, którzy mówili o sobie niezalezni samorządowcy. To marszałek porażka i niech nikt nie mydli nam oczu jego zasługami bo to osoba nie zasługująca na szacunek mieszkańców powiatu lubańskiego. PORAŻKA!!!!!!!

tomi 27.01.2022 11:37
Pan Marszałek wsparł działania dotyczące sztolni lubanskich. Wielkie brawa dla niego.

Kinga_S 27.01.2022 11:25
A jakie jest stanowisko naszego "nieszczęśnika" na urzędzie - jeżeli je w ogóle ma?

rzetelny 27.01.2022 09:49
Ten wąsaty marszal nic dobrego dla Lubania i powiatu nie uczynił! Pokazuje się toto tylko po to by zyskiwać głosy i poklask lizusów! Dla innych miast i powiatów bardzo hojny!!!

Xxx 28.01.2022 18:59
Popierał panią wójt niestety

Jarek 27.01.2022 09:28
Panie Marszałku co pan na takie działania samorządowców i traktowanie mieszkańców?https://interwencja.polsatnews.pl/reportaz/2019-05-22/zaklad-miesny-pod-samymi-oknami/?fbclid=IwAR0pIA-c5046Twm2qDeEhvf_ZIRJMC3wSnR57slBvu_aQOcWRjVDkP5YHpE

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
manukultura
Chagall
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Pchli targ
Andrzejki
sport
Festiwal Kobiet
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama